Sezonun ilk hasadı coşkuyla yapıldı! Güneydoğu Anadolu’nun en büyük geçim kaynağı, 20-30 kat verim bekleniyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli hububat merkezlerinden Adıyaman’da arpa hasadı başladı. Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas, bu yıl verimde yüzde 30 artış beklediklerini belirtti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önde gelen tarım merkezlerinden biri olan Adıyaman’da arpa hasadına başlandı. Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas, merkeze bağlı Kuyulu köyü kırsalında gerçekleştirilen hasat sırasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kıyas, Adıyaman’ın hem bölgenin hem de ülkenin önemli bir tarım şehri olduğunu vurgulayarak “İlimiz, bölgenin ve ülkemizin önemli tarım potansiyeline sahip illerinden biri. En büyük ekim alanlarımız, buğday ve arpadan oluşmaktadır. Yaklaşık 570 bin dekar buğday, 570 bin dekar arpayla en büyük ekim alanımız bu iki üründen meydana gelmektedir. Geçen yıl her iki üründen de 210 biner ton üretim elde ettik.” dedi.

Verimde ciddi artışlar beklendiğini belirten Kıyas, şunları söyledi: “Bu sene özellikle yağışların mevsime yayılması üreticilerimizi sevindirdi. Ürünün hem çıkış dönemi hem başağa kalkma dönemi hem de sap doldurma döneminde düzenli yağış oldu. Bu da verimin artmasını sağladı. Yani özellikle kuru tarım alanlarımızda, sulu tarım alanlarımız gibi bir verim oluşmaya başladı. Biz, bu yıl geçen yıla göre yaklaşık yüzde 20 ile 30 artan bir verim bekliyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sezonun ilk hasadı coşkuyla yapıldı! Güneydoğu Anadolu’nun en büyük geçim kaynağı, 20-30 kat verim bekleniyor

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz