Sigaranın hiç bilinmeyen bir zararı daha ortaya çıktı! – Ankaragündem

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nde görevli bilim insanları tarafından yapılan araştırmada, sigara alışkanlığının insan sağlığına olumsuz bir etkisi daha tespit edildi. Kanserden kalp rahatsızlıklarına, şeker hastalığından solunum yolu rahatsızlıklarına kadar birçok zararı bulunan sigara tüketiminin akıl sağlığını da olumsuz etkilediği açıklandı. Bilim insanları sigara içmenin depresyon, bipolar kişilik bozukluğu ve şizofreni gibi rahatsızlıkların sebebi olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmayı yürüten bilim insanı Dr. Doug Speed, “Rakamlar her şeyi anlatıyor. Sigara içmek akıl sağlığını bozuyor. Her ne kadar tek sebep sigara içmek olmasa da sigara tüketmek akıl sağlığı sorunları sebebiyle hastaneye kaldırılma riskini yüzde 250 artırıyor” dedi.

Speed ve Kanada’daki iki bilim insanı İngiltere’deki Biobank’ın verilerine erişerek burada analiz yaptı. İnsan sağlığı konusunda dünyanın en büyük veri tabanına sahip olan bu kuruluşta yapılan araştırmada uzmanlar, kişilerin sigaraya başlama yaşlarını da mercek altına aldı.

Araştırmada, “Sigara içmeye akıl sağlıklarından önce başlıyorlar. Ortalama olarak insanlar 17 yaşında sigara içmeye başlıyor ve 30 yaşında da ortalama olarak zihinsel sağlık sorunları yaşamaya başlıyorlar” denildi.

Speed, “Sigara içmekle bağlantılı bazı genler var. Sigara içmeyen insanlarda bu genler akıl sağlığı hastalıklarını tetiklemiyor” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sigaranın hiç bilinmeyen bir zararı daha ortaya çıktı! – Ankaragündem

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz