‘Süresiz nafaka uygulaması’nın kaldırılması için kanun teklifi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şahin, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, süresiz nafaka konusunun toplumda büyük tartışmalara yol açtığını belirtti. Şahin, “Süresiz nafaka uygulaması, sonraki evliliklerde aile kurumunu maddi ve manevi olarak yıpratmakta, tarafların özel yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bu konunun önce kamuoyu tarafından tartışılması ve ardından hakkaniyete uygun bir düzenleme yapılması gerekmektedir” dedi.

Şahin’in sunduğu kanun teklifinde, Türk Medeni Kanunu’ndaki nafaka ile ilgili ‘süresiz’ ifadesinin kaldırılması ve nafakanın süresinin tarafların evlilik süresi, eğitim ve meslek durumları, sağlık durumu, nafaka alacaklısının çalışabilir olup olmadığı, çocuk sayısı ve çocukların yaşı gibi kriterlere göre hâkim tarafından belirlenmesi önerilmektedir.

Kanun teklifinin genel gerekçesinde, süresiz nafaka uygulamasının boşanma süreçleri sonrasında taraflar arasında ekonomik ve psikolojik sıkıntılara yol açtığı belirtilmektedir. Ayrıca, süresiz nafaka uygulamasının yeni kurulan aile kurumlarına zarar verdiği ve bu durumun ahlaki ve sosyal gerekçelerle kabul edilemez olduğu vurgulanmaktadır.

Madde 1: Türk Medeni Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile süresiz nafaka ödemesinin kaldırılması amaçlanmaktadır.
Madde 2: Yoksulluk nafakasının süresinin belirli kriterlere göre hâkim tarafından takdir edilmesi amaçlanmaktadır.
Madde 3: Yürürlük maddesidir.
Madde 4: Yürütme maddesidir.

İsa Mesih Şahin, süresiz nafakanın kaldırılmasının adalet ve hakkaniyet açısından önemli olduğunu belirterek, “Devletin mücadele etmesi gereken yoksulluk sorumluluğunun boşanan bir tarafa yüklenmesi, hukuk devleti ve sosyal devlet ilkeleri ile bağdaşmamaktadır” dedi.

Şahin’in sunduğu kanun teklifi, süresiz nafaka uygulamasının kaldırılarak, daha adil ve dengeli bir düzenlemenin hayata geçirilmesini amaçlamaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Süresiz nafaka uygulaması’nın kaldırılması için kanun teklifi

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz