TSK Personel Kanunu’nda devrim niteliğinde değişiklikler kabul edildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören 59 maddelik teklif, TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Bu önemli düzenlemeler, TSK personelinin disiplin cezalarından kimlik bilgilerinin gizliliğine kadar birçok alanda yenilikler getiriyor.

Yeni düzenlemeye göre, askeri personelin ilişik kesmeyle sonuçlanan disiplin cezalarına denetim yolu açılacak. Bu değişiklik, askeri disiplinin korunmasına yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Teklif kapsamında, TSK personelinin kimlik, görev veya faaliyetlerinin Milli Savunma Bakanlığı’nın yetki verdiği durumlar haricinde herhangi bir medya aracılığıyla yayınlanması veya açıklanması yasaklanacak. Bu düzenleme, personelin güvenliğini ve özel hayatını koruma amacı taşıyor.

Harita Genel Müdürlüğü ile ilgili yapılan düzenlemeler, Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda güncelleniyor. Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri tarafından talep edilen mal ve hizmet sunum bedelleri, Milli Savunma Bakanlığı bütçesine aktarılacak. Özel bütçeli idareler ve diğer kamu idareleri ise bu bedelleri doğrudan Harita Genel Müdürlüğü’nün muhasebe birimine ödeyecek.

Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları ile general ve amiraller hakkındaki işlemler, ilgililerin son rütbeleri ve görevleri esas alınarak yürütülecek. Bu düzenleme, soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde şeffaflığı ve adaleti sağlamayı hedefliyor.

Tebligat Kanunu’na eklenen yeni hükümle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) konuşlu askeri birlik, karargah ve kurumlardan Türkiye’deki kişi veya kurumlara yapılacak tebligatlar hızlandırılacak. Bu tebligatlar, Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’nin istihdam ettiği personel veya memurlar vasıtasıyla gerçekleştirilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TSK Personel Kanunu’nda devrim niteliğinde değişiklikler kabul edildi

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz