Türkiye, ASEAN Ülkeleri ile Tarımsal İşbirliği İçin Fırsatlar Sunuyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yumaklı, Bakanlıkta yapılan görüşmede, 6 Şubat’ta alana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde gösterdikleri dayanışma ve dayanaklar için ASEAN Ankara Grubu ülkelerine teşekkür etti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’nin konumunun, Güneydoğu Asya Milletler Birliği ASEAN ülkelerinin tarımsal mahsullerinin Afrika’nın kuzeyinden Avrupa’ya eriştirilmesi mevzusunda çok ehemmiyetli fırsatlar sunduğunu belirterek, “Türkiye, tarım alanındaki yüksek yapım kapasitesi ve bilgi birikimiyle de ASEAN’a ehemmiyetli katma değer sağlayabilecek özelliklere sahiptir.” değerlendirmesinde bulundu.

Asya’nın dünyada ehemmiyetli bir bölge haline geldiğine işaret eden Yumaklı, “Asya bölgesiyle ilişkilerimizin ekonomiden bilim ve teknolojiye, besin ve tarımdan turizme, eğitimden kültür ve sanata kadar her alanda geliştirilmesini bir dış siyaset önceliği olarak değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Yumaklı, ASEAN Ankara Grubu büyükelçileri ve maslahatgüzarları ile bir araya geldi.

Yumaklı, ASEAN’ın 50’nci sene dönümünde Türkiye’nin “Sektörel Diyalog Ortaklığı” statüsü elde etmesinin anlamlı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydoldu:

“ASEAN ülkeleri için üç kıtaya erişimin anahtarı olan Türkiye, milletlerimizin refahını ve mutluluğunu etkileyen her mevzuda ASEAN’ın natürel ortağıdır. Ülkemizin müstesna konumu, ASEAN ülkelerindeki tarımsal mahsullerinin Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyaya eriştirilmesi mevzusunda çok ehemmiyetli fırsatlar sunmaktadır. Türkiye, tarım alanındaki yüksek yapım kapasitesi ve bilgi birikimiyle de ASEAN’a ehemmiyetli katma değer sağlayabilecek özelliklere sahiptir.”

Türkiye’nin Sektörel Diyalog Ortaklığı kapsamında hazırladıkları “Türkiye ile ASEAN Ülkeleri Arasında Tarım Sektöründe İklim Farklılığına Geçim Mevzusunda İşbirliği Fırsatlarını Tanıtmak İçin Tecrübe Paylaşımı Projesi” teklifini ASEAN sekretaryasına sunduklarını bildiren Yumaklı, projeyle iklim farklılığının negatif tesirlerine karşı Bakanlık ile ASEAN abonesi ülkeler arasında iş birliği imkânlarını artırmayı kastettiklerini belirtti.

Bakan Yumaklı, gelecek yarıyılda ASEAN ülkeleriyle tarım ve ormancılık alanındaki ilişkilerin geliştirilmesine müteveccih teknik iş birliğine hazır olduklarını da sözlerine ilave etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye, ASEAN Ülkeleri ile Tarımsal İşbirliği İçin Fırsatlar Sunuyor

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz