Afganlılar çalışıyordu, maaşı beğenmeyince bıraktılar! Köylüler isyan etti: 40 bin TL maaş var çalışan yok

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaş ilçe merkezine 20 km uzaklıktaki Çevirme köyünde neredeyse 2 bin 500 küçükbaş hayvan bulunuyor. Köylüler ise bu hayvanlarla ilgilenecek çoban bulmakta zorlanıyor. Bir süre önce hayvanlarıyla ilgilenmesi için işe aldıkları yabancı uyruklu çobanlar işlerini görse de her ay zam istemeye başlayınca onlarla da anlaşamadılar. Çözümü ise sürülerini satmaya karar vermekte buldular.

Hayvancılık mesleğini babadan kalma devam ettirmeye çalıştıklarını söyleyen Çevirme köyü muhtarı Hasan Gül, “Eskiden köylerde insan çoktu ama şimdi gençlerde okul okumaya gittikleri için kimse kalmadı.

Köyde şu anda çoban da kalmadı. Kışın 20 bin TL’ye bulduğumuz çobanlar, şimdi 40 bin TL’ye çıktı. Her ay zam yapıyorlar. Bunun belli bir fiyatı olmalı. Köyümde sürüye çoban lazım ama bulamıyoruz.

Bulamayınca da bu mesleği yapamıyoruz. Köyde genç de kalmadı. Bu meslek de zorlaştı. Bu gidişle hayvancılık gün geçtikçe bitecek. Birçok köyde şu anda hayvanlar satıldı. Bizde de ellerinde hayvanları olan satmayı düşünüyor. Buna bir çözüm bulunmalı” dedi.

yeni-proje-16.jpg

Çiftçi Murat Sulakçı ise “Şartların ve sosyal yapının zor olması nedeniyle yarın, bir gün son kalan hayvanlar da satılırsa bu yaylalar boş kalacak. Çiftçiliğinde en önemli alanı olan hayvancılığa sahip çıkılması gerekiyor

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Afganlılar çalışıyordu, maaşı beğenmeyince bıraktılar! Köylüler isyan etti: 40 bin TL maaş var çalışan yok

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz