Altın ve gümüşte fiyatlar ne olacak! ANZ stratejistleri tek tek yorumladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Altın Konseyi (WGC) verilerine göre, Çinli tüketiciler geçen yıl 603 ton altın takı satın aldı ve bu, 2022 yılına kıyasla yüzde 10’luk bir artış anlamına geliyor. WGC, Çin’in mücevher talebinin bu yıl da yüksek seviyelerde kalmasını ve 2023’e kıyasla daha da artmasını bekliyor.

UBS stratejistleri, altın fiyatları için tahminlerini yükseltti. Banka, altının ons başına fiyatının eylül sonuna kadar 2500 dolara, yıl sonuna kadar ise 2600 dolara ulaşmasını bekliyor. Bu yükseliş görünümü, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine ilişkin beklentilerin yeniden fiyatlandırılmasına neden olan bir dizi yumuşak ABD verisi ve Çin’in güçlü talebinden kaynaklanıyor. UBS’in Değerli Metaller Stratejisti Joni Teves, altının yeni zirveler yapmaya devam edebileceğini ifade etti.

Yüksek faiz oranları, güvenli bir liman olarak görülen Hazine tahvillerini daha cazip hale getirirken, altın üzerinde baskı yaratma eğiliminde. Ancak Çin’in artan altın talebi ve jeopolitik riskler, bu baskıyı dengeleyerek altının değer kazanmasını sağlıyor.

Değerli metaller araştırma danışmanlık şirketi Metals Focus’un genel müdürü Nikos Kavalis, gümüşün altınla arayı kapatmayı başardığını ve yatırımcılar arasında daha fazla ilgi gördüğünü belirtti. Kavalis, gümüşün yüksek altın fiyatlarından faydalanabilecek en iyi konumdaki değerli metal olduğunu ifade ederek, aradaki güçlü korelasyona dikkat çekti. Teves de Fed gevşediğinde gümüşün, özellikle arz ve talep temellerinin sıkı kalması nedeniyle, altından daha iyi performans gösterebileceğini söyledi.

ANZ’de kıdemli emtia stratejisti olan Daniel Hynes, maden üretimindeki yavaş büyüme ve güçlü endüstriyel talebin arzın talebin gerisinde kaldığını gösterdiğini ve bu durumun piyasayı yapısal bir açıkta tutacağını belirtti. Gümüş, otomobil, güneş panelleri, mücevher ve elektronik üretiminde yaygın olarak kullanılmakta ve bu endüstriyel kullanım, metalin değerini desteklemeye devam etmektedir.

Metal Focus’tan Kavalis, platin, paladyum ve rodyum gibi diğer değerli metallerin bu yıl açık vereceğini ve bu nedenle fiyatların destekleyici olması gerektiğini söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Altın ve gümüşte fiyatlar ne olacak! ANZ stratejistleri tek tek yorumladı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz