Ekonomi yazarı açıkladı: Borsada vergi en çok hangi işlemi etkileyecek?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomim yazarı Zeynep Aktaş, bugünkü yazısında bu verginin detaylarını paylaştı. Borsa işlemlerine vergi uygulamasının yansıması borsada karşılığını satışlarda gösterdi. Aktaş’a göre işlem vergisi bireysel yatırımcılardan ziyade, anlık, robotik işlem yapan profesyonelleri daha fazla etkileyeceği yönünde olacak.

Aktaş, bu duruma şöyle açıklık getirdi:

“Borsada yapılan işlemlere vergi tartışmaları devam ediyor. Gözlenen, tartışmaların daha da somutlaştığı ve sonuca yaklaştığı yönünde. İşlem vergisi bireysel yatırımcılardan ziyade, anlık, robotik işlem yapan profesyonelleri daha fazla etkileyeceği yönünde. Zira yatırımcıların sık sık şikayet ettiği robotik işlemlerde, gelecek işlem vergisiyle birlikte maliyetler de artacak.

Borsa işlemlerine vergi uygulamasının yansıması borsada karşılığını satışlarda gösterdi. Bunu bir tür tepki satışları olarak değerlendirmek mümkün. Satışların yabancı ve profesyonel ağırlıklı olması adeta ortada bilek güreşi mi yapıldığı izlenimini veriyor. Piyasa uzmanları ise borsaya ilginin azalmasını beklemiyor.

Binde 2 kambiyo gider vergisini örnek göstererek döviz alımından vazgeçilmediği gibi borsadaki satışların da bir süre sonra durulacağı ifade ediliyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ekonomi yazarı açıkladı: Borsada vergi en çok hangi işlemi etkileyecek?

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz