Evi olanlara güzel haber geldi! Belediyeler para iadesi yapacak hemen kontrol edin

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emlak Vergisi Ödemesi ve İade Şartları Nelerdir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, emlak vergisi muafiyeti için aranan şartlar belirlendi. Ülkemizde arsa, tarla, yazlık, konut, dükkan, işyeri, depo, ofis ve daire gibi taşınmazlar için her yıl düzenli olarak emlak vergisi tahsil ediliyor.

Ancak ev sahibi olmalarına rağmen vergi ödeme gücü olmayan kişilere emlak vergisi muafiyeti sağlanıyor. Bu muafiyet hakkından yararlanan kişiler ise şu şekildedir:

Bu kişiler, emekliler için emekli maaşı dışında, diğer kişiler için ise hiçbir geliri olmaması koşuluyla sıfır oranlı emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanabileceklerdir.

Geriye Dönük Emlak Vergisi İadesi Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi ödemesi yapmış ve emlak vergisi muafiyeti kapsamında olan kişiler, geriye dönük 5 senelik ödeme tutarlarını geri alma fırsatına sahiptir. Bunun için belediyeye yazılan bir dilekçe yeterli olacaktır. Temiz bir A4 kağıda şu şekilde yazılabilir:

….. BELEDİYESİ BAŞKANLIĞI’NA ….. kimlik numarası emlak vergisi mükellefiniz olmakla beraber emekli / ev hanımı / işsiz/ engelli / şehit yakını olmam neden ile emlak vergisi muafiyeti hakkım bulunmakta olup geriye dönük 5 senelik emlak vergisi ödeme tutarımın tarafına iadesini rica ederim.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Evi olanlara güzel haber geldi! Belediyeler para iadesi yapacak hemen kontrol edin

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz