Motorine İndirim, Memura Zam: Kamu Emekçilerinin Talepleri Neler?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mazota arkası arda gelen zamların ardından nihayet bir indirim haberi geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları Patron Sendikası EPGİS, mazotun litre maliyetinde bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 1,5 lira indirim yapılacağını duyurdu.

Böylece son yarıyılda mazota gelen toplam zam ölçüyü 30 kuruşa düşmüş oldu. Ancak mazot maliyetinin hala benzin maliyetinin üzerinde olduğu belirtildi.

İstanbul’da mazotun litre maliyeti 38.38 liradan 36,88 liraya, Ankara’da 38.87 liradan 37,37 liraya, İzmir’de ise 39.03 liradan 37,53 liraya gerileyecek.

Akaryakıt maliyetlerindeki indirim, memurların ücretlerine yansıyacak mı? Bu sualin yanıtını arayan kamu işçileri, toplu iş sözleşmesi sürecinde hükümetle pazarlık masasına oturdu.

Toplu iş sözleşmesi süreci, takribî 6,5 milyon memur ve emekliyi ilgilendiriyor. Memurların arzları ise oldukça yüksek.

Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyonun süratli çoğalışına dikkat toplayarak, ücret zamlarının senede iki kere değil, üçer aylık yarıyıllar halinde yapılmasını istedi.

Yalçın, 2024 seneyi için yüzde 110 zam arz ettiklerini belirtti. Buna göre memurlara her üç ayda bir yüzde 10 zam verilmesi gerekiyor.

2025 seneyi için ise altışar aylık yarıyıllar halinde zam arz edildi. Buna göre de memurlara ilk altı ayda yüzde 35, ikinci altı ayda ise yüzde 25 zam yapılması gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Motorine İndirim, Memura Zam: Kamu Emekçilerinin Talepleri Neler?

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz