Rekabet Kurulu’ndan 29 kozmetik firmasına soruşturma

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, CHI Kozmetik İthalat İhracat San. ve Tic. AŞ, Ayaz ve Ortakları Ltd. Şti., Ege Teknoloji Kimya Mak. San. Tic. Ltd. Şti., SB Grup Kozmetik AŞ, Easyvit Sağlık Ürünleri Sanayi AŞ, ELCA Kozmetik Ltd. Şti., Farmatek İç ve Dış Tic. AŞ, Cevher Kozmetik ve Sağlık Sanayi Tic. AŞ, Glohe Bitkisel Ürünler San. ve Tic. AŞ, Kozmopol Kozmetik Sağlık Gıda San. ve Tic. AŞ, Hamzaoğlu Kimya San. ve Tic. AŞ, L’Oreal Türkiye Kozmetik San. ve Tic. AŞ, Neolife İthalat İhracat AŞ, Rebul JCR Kozmetik Paz. AŞ ve Sistem Kozmetik San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında farklı gerekçelerle soruşturma açıldı.

Bu arada, soruşturmada uzlaşmaya giden Ashley Joy Kozmetik Tic. ve San. AŞ’ye 769 bin 578 lira, Ege Teknoloji Kimya Mak. San. Tic. Ltd. Şti.’ye 897 bin 334 lira ve Farmakozmetika Sağlık Ürünleri ve Kozmetik Tic. Ltd. Şti.’ye 1 milyon 47 bin 106 lira para cezası kesildi.

Soruşturmanın, Ege Teknoloji Kimya Mak. San. Tic. Ltd. Şti.’nin internet satışlarını kısıtlamaya yönelik davranışları için ise taahhütle sonlandırılması uygun bulundu.

Öte yandan, Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma açılması kararı, teşebbüs ya da teşebbüs birliklerinin Kanun’u ihlal ettikleri, ceza ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları anlamına gelmiyor.

Kurumdan edinilen bilgilere göre, Kurulun 2022 yılında Hayırlı El Kozmetik Pazarlama AŞ hakkında başlattığı soruşturmanın ardından kozmetik, kişisel bakım ve gıda takviyesi sektöründe faaliyet gösteren birçok teşebbüs hakkında zincirleme soruşturmalar başlatıldı.

Kozmetik ve kişisel bakım sektöründe, hem marka sahibi firmalarda hem de bu markaların tüketicilere ulaştırıldığı zincir marketlerde yerinde incelemeler gerçekleştirildi.

Son iki yıl içerisinde yapılan incelemelerde elde edilen deliller değerlendirilerek kozmetik sektöründe faaliyet gösteren 29 firmaya soruşturma açıldı.

Marka sahibi firmaların, ürünlerini tüketicilere ulaştırdığı satıcıların raf fiyatlarını belirlemelerine yasal olarak imkan bulunmuyor. Marka sahipleri raf fiyatlarını kontrol etmekte zorlandıkları için internet satışlarına kısıtlama ve yasak getirme eğilimine yöneliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rekabet Kurulu’ndan 29 kozmetik firmasına soruşturma

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz