Tokat’tan getirdi, Adana’da ekti ve üretime başladı: 1 kilogram esansı 5000 Euro!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlk denemesinde başarılı olan Elmalı, Kozan ve Feke yaylarında çiçeğin yetişebildiğini ve ekonomik getirisinin çok yüksek olduğunun altını çizdi.

Elmalı, “Akzambak Tokat’ta yetişen parfüm yapılan, Hollanda’ya ihraç edilen esansının kilosu 5 bin Euro olan bir çiçek. Ben bunu deneme amaçlı ektim. Burada eksi 10 dereceyi kadar yetişiyor. 5 tane ektim ilk deneme başarılı olunca 50 taneye çıkardım ve şimdi 300 adede ulaştım. Hobim olan çiçek sevgisini Kozan’da kadınların ekonomisine kazandırmak istiyorum. Akzambak ticari anlamda getirisi yüksek ve alternatif tarım olarak düşündüm. Akzambak ve Lilyum ektim. Soğuk iklimde Feke ve Çulluuşağı yaylarında çok güzel sonuç alacağımı düşünüyorum. Sarımsak gibi gibi bir soğanı var. Çok hızlı çoğalıyor. Bir baş soğanı da 80-100 TL’den satılıyor” dedi.

Akzambak, zambakgiller (Liliaceae) familyasından soğanlı, çok yıllık uzun boylu ve gösterişli bir otsu bitki türüdür. Beyaz veya krem renkli, hoş kokulu çiçekleri vardır. Boyu yaklaşık 1 metreye kadar ulaşabilir.

Akzambak, Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Marmara kıyılarında yaygın olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da da doğal olarak bulunur.

Akzambak çiçeği, “saflık” ve “masumiyet” anlamına gelir. Bu nedenle düğünlerde, özel kutlamalarda ve dini törenlerde sıklıkla kullanılır. Ayrıca kesme çiçekçilikte de önemli bir yere sahiptir.

– Kesme çiçek olarak kullanılır,- Taze veya kurutulmuş çiçekler aranjmanlarda kullanılabilir,- Esansiyel yağı parfüm ve kozmetik ürünlerinde kullanılır,- Tıbbi amaçlı da kullanılabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tokat’tan getirdi, Adana’da ekti ve üretime başladı: 1 kilogram esansı 5000 Euro!

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz