Hakkari’de ortaya çıktı, hemen telefona sarılıp görüntüledi!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

‘Gezgin Öğretmen’ olarak bilinen Ümit Bartın ve arkadaşı Şiyar Şanlıtürk ile ilçeye bağlı Aşağıgüveç köyünde ilerlerken bir karartı gördüklerini ve yaklaştıklarında ise bunun ayı olduğunu fark ettiklerini söyleyerek, “O heyecanla hemen telefona sarılarak ve ayı yolun kenarına kaçmaya başladı” dedi.

Ayıyı görüntüleyen arkadaşlar, “Tepeye tırmanmaya çalışırken bir anda ayağının kaydığını ve çok heyecanlı anların yaşandığına şahit olduk. Doğrusu çok keyifli, aynı zamanda macera dolu anlardı. Merkeze yakın olan böyle bir yerde ne olursa olsun insanlarımızın bu gibi vahşi hayvanlara karşı tedbirli olmaları en güzeli olur” ifadelerini kullandı.

Boz ayı, ayıgiller familyasından Avrasya’nın kuzeyinin büyük bir kısmında ve Kuzey Amerika’da yaşayan bir ayı türüdür. Karnivora takımının karada yaşayan en büyük üyelerinden biridir ve boyut açısından ortalama boyutları kısmen daha büyük olan kutup ayısıdır (Ursus maritimus).

Boz ayılar, omuzlarında kambur olan tek ayı türüdür. Yetişkin erkeklerin ortalama ağırlığı 217 kg, dişilerin ise 152 kg’dır. Boyları ise 1,5 ila 2,5 metre arasında değişir. Boz ayılar, genellikle kahverengi, sarı veya siyah renktedir.

Boz ayılar, hem et hem de ot ile beslenirler. Etle beslendikleri zaman, geyikler, karacalar, ren geyikleri, kurtlar, rakunlar, tavşanlar ve balıklar gibi çeşitli hayvanları avlarlar. Otla beslendikleri zaman ise, çimen, ot, kök ve böcekler gibi bitkisel besinleri yerler.

Boz ayılar, kış uykusuna yatarlar. Kış uykusuna yatma süresi, yaşadıkları bölgeye göre değişir. Kuzeyde yaşayan boz ayılar, daha uzun süre kış uykusuna yatarlar.

Boz ayılar, sürü halinde yaşamazlar. Tek başlarına yaşarlar. Ancak, çiftleşme döneminde bir araya gelirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hakkari’de ortaya çıktı, hemen telefona sarılıp görüntüledi!

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz