Motor gibi çalışan bağırsakların anahtarı! 1 tanesi antioksidan deposu çıktı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Critical Reviews in Food and Science Nutrition’da yayınlanan 2013 tarihli bir makale, kurutulmuş erik tüketmenin tokluğu artırabileceğini ve sonraki süreçte yiyecek alımını azaltabileceğini öne sürüyor. Böylece erik, obezite, diyabet ve buna bağlı kardiyovasküler hastalıkların kontrolüne yardımcı olarak sağlığa fayda sağlar.

Tatlı tadına rağmen kuru erik tüketildikten sonra kan şekeri ve insülinde büyük bir yükselmeye neden olmaz ve erik faydaları bununla da kalmaz.

Kuru erik ayrıca kabızlığı ve muhtemelen kolon kanserini önleyerek gastrointestinal sistemi de etkiler. Kuru erikteki biyoaktif bileşikler ve bunların metabolitleri ayrıca hem gastrointestinal hem de idrar yollarında antibakteriyel maddeler olarak işlev görebilir.

Journal of Medicinal Food’da yayınlanan 2009 tarihli bir araştırma, eriklerin doğal antioksidanlar açısından zengin olduğunu ve granülositleri (bir tür beyaz kan hücresi) oksidatif stresten koruduğunu öne sürüyor.

Erikler iyi bir diyet lifi kaynağıdır ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Kuru erik veya kuru erik suyu özellikle kabızlık gibi sindirim bozukluklarına yardımcı olmada daha etkilidir.

BAĞIRSAKLAR İÇİN FAYDALI DİĞER ŞEYLER

1. Su: Vücudumuzun %60’ı sudan oluşur. Yeterli miktarda su içmek, bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar. Günlük olarak en az 2 litre su içmeye özen gösterin.

2. Kefir: Kefir, probiyotik açısından zengin bir içecektir. Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını arttırır ve bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar.

3. Taze sıkılmış meyve suları: Taze sıkılmış meyve suları, lif açısından zengindir ve bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar. Ancak, şeker oranı yüksek olduğu için aşırı tüketimden kaçınmak gerekir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Motor gibi çalışan bağırsakların anahtarı! 1 tanesi antioksidan deposu çıktı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz