Odaklanma sorunu yaşayanlara nörologdan dört bilimsel öneri! Kendisi de bu yöntemleri kullanıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bunların üstesinden gelmek için işleri küçük parçalara ayırmaktan meditasyona kadar çeşitli yöntemler öneriliyor. Fakat hepsinden önce yapılması gereken işlerden adeta kaçılırken beyinde neler yaşandığını öğrenmekte fayda var.

Davranışsal ve duygusal tepkileri yöneten, beyindeki limbik sistem burada önemli bir rol oynuyor. Temel odağı bulunduğu anda olan bu sistem, rahatsız edici veya korkutucu bir durumda vücuda kaçmasını söylüyor.

Bu kısmın yakından bağlı olduğu prefrontal korteks de daha karmaşık davranışları ve karar alma süreçlerini kontrol ediyor. Beynin bu iki bölümü sürekli bir savaş içinde fakat daha az gelişmiş haldeki prefrontal korteks genellikle yenik düşüyor. Bu da kişinin yapmak istemediği veya stresli gelen işleri ertelemesine yol açıyor.

Peki bu davranışları bırakmak mümkün mü? Nörolog Tara Swart Bieber’ın bu soruya cevabı evet. Newsweek’e konuşan nörolog, “Üretkenlik ya da erteleme, diğer pek çok alışkanlık gibi öğrenilmiş alışkanlıklar, yani nöroplastisite yoluyla değiştirilebilirler” diyor. Nöroplastisite, beynin yapısal ve fizyolojik değişimler geçirmesini ifade ediyor.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, çocukken aileden veya okul rutinlerinden edinilen alışkanlıkların yetişkinlikte erteleme davranışlarına yol açabileceğini söyleyen Swart Bieber, odaklanmayı artırabilecek üç yöntem paylaştı:

Yaşam tarzının üretkenliği etkileyebileceğinin altını çizen Swart Bieber, yeterli uykuyu almama, sağlıksız beslenme, aynı anda çok iş yapmanın zararlarında dikkat çekiyor. Bilim insanı, “İyi dinlendiğinizden, beyninizin sağlıklı gıdalarla beslendiğinden, su ve oksijen aldığından emin olun” diyerek şöyle ekliyor:

“Yürüyüşe, koşuya çıkın ya da masa başında derin nefes alın.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Odaklanma sorunu yaşayanlara nörologdan dört bilimsel öneri! Kendisi de bu yöntemleri kullanıyor

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz