Ordu’da sürpriz balık avı, tam 5 kilo: Kilosu 500 TL!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçen yıllarda sık avlanan ancak son zamanlarda nadir görülen balık, Perşembe ilçesindeki bir balıkçı tezgahında yerini aldı. 5 kilogram ağırlığındaki kırlangıç balığı, boyutu ve görüntüsü nedeniyle insanların da dikkatini çekiyor.

10 yıl öncesine kadar bu balığı tezgahlarına sürekli olarak koyduklarını ancak artık ayda bir kez gördüklerini söyleyen balıkçı Erdal Çamaş, “Bu balık bundan 10 yıl önceye kadar denizlerde epey vardı ancak son zamanlarda artık azaldı, çok nadir çıkıyor. Kimi zaman ayda 2-3 kere gelir ancak şimdiye kadar gelenlerin en büyüğü bu, 5 kilogram geldi. Bundan öncekiler en fazla 3 kilogram oluyordu” dedi.

“Türü az olan bir balık, Perşembe ilçesinde mezgit ağlarına takıldı” diyen Çamaş, “Fiyat olarak kilogramı ortalama 400-500 TL arasında satılıyor. Değerli ve lezzetli bir balık” diye konuştu.

Kırlangıç balığı, bilimsel adı ile Chelidonichthys lucerna, Trigla cinsine ait bir deniz balığı türüdür. Doğu Atlantik’ten başlayarak Norveç ve Batı Afrika sahillerine kadar olan kıyı şeridinde, Hint Okyanusu’nda, 8-24 derece sıcaklık aralığındaki sularda yaşar.

Kırlangıç balığı, ortalama 25-30 cm uzunluğunda ve 1-2 kg ağırlığındadır. Sırt rengi kırmızı-pembe, karın ise pembe ve beyazdır. Yanlardan basık bir vücuda sahip olan kırlangıç balığının kafası oldukça büyük, gözleri iri ve ağızları körüklüdür.

Kırlangıç balığı, etobur bir balıktır. Küçük balıklar, kabuklular ve deniz böcekleri ile beslenir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ordu’da sürpriz balık avı, tam 5 kilo: Kilosu 500 TL!

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz