Sayısalda 13 bininci oldu, ilk tercihine ‘kanatlı hayvan yetiştiriciliği’ yazdı: Nedenini açıkladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi olduğunu açıklayan Oğuz Çat konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 22 yaşındaki Çat, kendisini denemek için sınava girdiğini ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde ‘kanatlı hayvan yetiştiriciliği’ bölümüne kayıt yaptırmayacağını belirtti.

Aksaray’da yaşayan tıp öğrencisi Oğuz Çat, “Ben artık bu sınavlara sistemi çözmüş biri olarak giriyordum. 2019’da liseyi 96 ortalama ile bitirmiştim. Üniversite sınavına girdiğimde 22 bine girdim. Tıp o sene 20 bin ile kapatıyordu. Ben de tıp sevdalısı biri olarak 2 bin sıralamayla kaçırdığım tıbbın peşini bırakmadım. Mezuna bıraktım, sınava bir kere daha çalıştım” dedi.

Çat, özel ders verdiği için bilgilerini güncel tutmak adına sınava girdiğini ifade ederek, “Bu sınava çalıştın mı?’ diye çok soru geldi. Ben ders verdiğim için güncel kalan biriydim. Artık sınavda benzer sorular sorulduğu için son gün derslere göz attım, o şekilde girdim. Sınavda bu kadar iyi yapacağımı beklemiyordum, sınavda çok rahattım” şeklinde konuştu.

Neden böyle bir tercih yaptığına ilişkin konuşan Çat, şunları söyledi:

“Tercih yapmamaya karar vermiştim, son bir saat vardı. 8 Ağustos 23.59’da tercihler bitecekti, ben saat 23.00’da eve geldim ve ‘tercih yapmasam mı’ diye düşündüm. ‘Tercih yapayım, hatıra kalsın’ dedim. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği bölümünü mesaj vermek adına bilinçli olarak yazdım. Türkiye’de maalesef ki şöyle bir algı var; yüksek puan alan öğrencilerin tıp, hukuk, mühendislik ve mimarlık yazmasına zorluyorlar, dayatıyorlar. Bu algıyı kırmak için yazdım. Her yüksek puan alan dayatmalara maruz kalmaması gerekiyor. İlla ki tıp, mühendislik yazmak zorunda değil.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sayısalda 13 bininci oldu, ilk tercihine ‘kanatlı hayvan yetiştiriciliği’ yazdı: Nedenini açıkladı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz