Bakan Göktaş, “Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri Açılışa Doğru Basın Toplantısı”na katıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bedelli bir servet olan Darülaceze’yi Yeni Sosyal Hizmet Şehri ile geleceğe taşıdıklarını belirterek, “Yeni Sosyal Hizmet Şehri’mizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaşama geçirdiğimiz bir hayli projede olduğu gibi Türkiye Yüzyılı’na damgasını vuran vizyoner bir proje olacağına inanıyorum. Allahın İzniyle ekim sonu kasım başı bu şehrimizi de açmak Sayın Cumhurbaşkanımıza kısmet olacak.” diye konuştu.

Göktaş, Mayıs 2022’de Arnavutköy Yassıören’de esası atılan ve üretiminde sona gelinen Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri’nde tertip edilen basın buluşmasında yaptığı konuşmada, müessesenin köklü bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.

Göktaş, kendileri için olduğu kadar tarih açısından da bedelli olan bu buluşma vesilesiyle geçmişten aldıkları bir serveti geleceğe taşımanın şerefini yaşadıklarını söyledi.

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 22 senede asrın işini yaptığını vurgulayan Göktaş, dünyanın gıpta ettiği yatırımların AK Parti hükümetlerine kısmet olduğunu, yeni Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri’nin de sosyal hizmetler alanında dünya çapında gıpta ile bakılacak projeler arasında yer alacağını ifade etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, 1895 senesinde Sultan 2. Abdülhamit Han tarafından kurulan Darülacezenin o günden bugüne 30 bini çocuk olmak üzere toplam 100 bin şahsa şefkat yuvası olduğunu, kuruluş felsefesinden ödün vermeden hali hazırda 600’e yakın insana hizmet verdiğini kaydetti.

Darülacezenin sosyal hizmet anlamında çok bedelli bir model olduğunu dile getiren Göktaş, şöyle dedi: “Dil, din, ırk, cinsiyet, mezhep hiçbir ayrım korumaksızın herkese el uzatıyoruz. Darülaceze, uygarlığımızın bir yansıması. Dünya üzerinde insan spektrumunun bu kadar geniş olduğu yer çok fazla değil. İşte bizim tarihimiz bize böylesine zengin bir insan spektrumu sunuyor. Bizim tarihimizde bir arada hayata deneyimi açısından çok hoş misaller vardır. İnsanların dili, dini, mezhebi ne olursa olsun hakla muamele gördüğü bir cemiyetsel geçmişimiz var. Bu birikim, bize aynı zamanda büyük mesullükler de yüklüyor. Yeni Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri işte böylesine büyük bir vizyonun, bedelli bir geçmişin izdüşümüdür. Geçmişimizden servet kalan birikime hakkıyla sahip çıkıyor ve onu geleceğe taşıyoruz.”

Göktaş, dünyada ve Türkiye’de ihtiyarlama süratinin çoğalışı ile ortaya çıkan yeni gereksinimlerin sosyal hizmet kavrayışını da dönüştürdüğüne işaret ederek, bakıma lüzum dinleyen insanların refahını sağlamak için yeni modeller geliştirmek zorunda olduklarını aksiyomdu. Olanakları artırmanın ve çağın gereklerine uymanın kendi mesullükleri olduğunu ifade eden Göktaş, cemiyetin dezavantajlı gruplarına erişmenin, onların meselelerine çözüm üretmenin sürdürülebilir modeller ile olası olduğunu, bu anlamda da güçlü deneyimleri bulunduğunu söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Göktaş, “Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri Açılışa Doğru Basın Toplantısı”na katıldı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz