Her yıl iki etkinlik düzenleniyor: “AKP’nin etkinliğinde Hacı Bektaş-ı Veli’nin resmine müdahale edildi”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de Aleviler için ehemmiyetli bir faallik olan Hacı Bektaş-ı Veli anma aktiflikleri başladı.

Yeşil Sol Parti ve HDP kurulu, Nevşehir Hacıbektaş’ta tertip edilen Hacı Bektaş-ı Veli anma aktifliğine katıldı. Kurul, belediyenin ardından Acayip Dede Dergahını ziyaret etti.

Burada bir açıklama yapan Yeşil Sol Parti Eş Lafçısı Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Yalnızca politik kimliğimizle burada değiliz; asırlardır süren Alevi milletinin direnişinin yanında olduğumuz için, Hacı Bektaş-ı Veli ve Bayancık Ananın inancının, felsefesinin ve öğretisinin bu ülkenin meselelerine ciddi anlamda kılavuzluk edeceğini ve çözüm bulacağına inandığımız için bu öğretinin çabasını verenler olarak buradayız” dedi.

Hacı Bektaş-ı Veli’de her sene iki ayrı anma yapıldığını belirten Uçar, şöyle devam etti:

“Bir anmayı reelleştiren hak ve hakikat Alevileri, öbür anmayı reelleştiren ise hak ve hakikat Alevilerinin yanında durmak istemeyen devlet usu ve iktidarın kendisi. Denkliği, serbestliği, sulhu ve insanı merkeze alan bir öğretiyle tarihe ciddi bir servet vazgeçen Hacı Bektaş-ı Veli’nin hepimizin belleğindeki görüntüsü bütün de sulhu sembolize eden ceylan ile aslanın kucak kucağa olduğu görüntüdür. AKP iktidarının iki gün evvel yapmış olduğu aktifliklerde Hacı Bektaş-ı Veli’nin fotoğrafına dahi müdahale edildi, fotoğrafındaki asıllık dahi inkar edildi. Bunu hep beraber gördük, şahitliğimiz var. Cemevleri ziyaretinde Hz. Ali’nin ve 12 imanın fotoğrafını kaldırtan bir AKP iktidarı ile karşı karşıyayız.”

“Osmanlı’dan bugüne mevcut iktidarların her biri kendi Alevisini yaratmak için elinden geleni arkasına koymadı” diyen Uçar, ancak bunun karşısında ciddi bir Alevi direnişi olduğunu kaydoldu.

Uçar, şunları kaydoldu:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Her yıl iki etkinlik düzenleniyor: “AKP’nin etkinliğinde Hacı Bektaş-ı Veli’nin resmine müdahale edildi”

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz