Avrupa’da akıllı telefon alan yok: 11 yıl sonra bir ilk yaşandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rapora göre, 2023 yılının ikinci çeyreğinde Avrupa’da akıllı telefon satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %12’lik bir düşüş yaşadı. Bu, 2012 yılının ilk çeyreğinden bu yana görülen en düşük çeyreklik satış hacmi olarak kayıtlara geçti. Batı Avrupa, %14’lük bir düşüş yaşarken, Doğu Avrupa’da ise %8’lik bir düşüş görüldü.

Ancak, dikkat çekici bir istisna olarak Rusya’da yıllık bazda %4’lük bir büyüme kaydedildi. Ancak bu büyüme, ülkenin Ukrayna’yı işgali ve büyük akıllı telefon üreticilerinin pazardan çıkmasının ardından gerçekleşti ve ekonomik bir iyileşmeye işaret etmiyor.

Analizler ayrıca Xiaomi’nin Rusya’da pazar lideri olduğunu ve Realme’nin ikinci sırada yer aldığını gösteriyor. Counterpoint, Realme’nin Samsung ve Apple’ın pazardan çekilmesinin ardından büyük bir avantaj elde ettiğini belirtiyor. Realme, beşinci çeyrek üst üste ikinci sırayı koruyarak lider Xiaomi ile arasındaki farkı kapatmayı başardı.

Akıllı telefon pazarındaki durgunluk, yeni modellerin sadece küçük iyileştirmeler getirmesi ve form faktörlerinin benzerliği nedeniyle devam ediyor gibi görünüyor. Yeni telefonlar, “vay be” etkisini kaybediyor ve tüketiciler giderek daha fazla kullanılmış ve yenilenmiş cihazlara yöneliyor. Katlanabilir cihazlar umut vaat ediyor, ancak henüz çoğu tüketicinin ilgisini çekmeyi başaramadılar. Bu nedenle, akıllı telefon üreticileri yenilikçi ve tüketici dostu ürünler geliştirmeye odaklanmak zorunda kalabilirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avrupa’da akıllı telefon alan yok: 11 yıl sonra bir ilk yaşandı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz