Bakan duyurdu: TURKSAT 6A dünyada ilk 10’da yer alacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, aktiflikte 25 teleskopla gözlem ihtimali sunulacağını belirtti. Işık lekeliliğinin az olduğu bu alanda, yıldız kümeleri, seyyareler ve gök cisimleri beraber gözlemlenecek. Kacır ayrıca, ulusal uzay programı çerçevesinde Türkiye’nin ilk uzay yolcularının da faalliğe katılacağını ve Amerika Birleşik Devletlerinden canlı iletişimle izleneceğini söyledi. 25 senelik geçmişi olan gökyüzü gözlem faalliğinin bu sene 12 bin 500 müracaatla rekor kırdığına dikkat çekti.

Bakan Kacır, geçmişte havacılık alanında büyük projelerin önünün kesildiğini ve yerli teşebbüslerin yasaklandığını vurguladı. Uzay alanındaki atılımla beraber Türkiye’nin uydularını ulusal marifetiyle üretebildiğini ve ulusal uzay teknolojilerinin 2030 senesinde küresel uzay sanayisinde ülkenin rekabet eforunu artıracağını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Bak da aktifliğin ehemmiyetine değinerek, bazı ülkelerin uzaydaki askeri yapıları kurduğunu ve Türkiye’nin de kendi uzay yeteneğini geliştirmesi gerektiğini belirtti.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, aktifliğin çeyrek yüzyıldır devam ettiğini ve her sene heyecanla karşılandığını ifade etti. Faalliğe katılanlar 3 gün süresince teleskoplarla gökyüzünü ayrıntılı bir biçimde analiz ve uzmanlardan suallerine yanıt alma fırsatı bulacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan duyurdu: TURKSAT 6A dünyada ilk 10’da yer alacak

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz