Google, yeni nesil yapay zeka TPU’su Trillium’u duyurdu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trillium, önceki nesil TPU’larla karşılaştırıldığında çip başına %4,7’lik etkileyici bir işlem performansı artışı sağlıyor. Bu artışın temelinde, MXU birimlerinin genişletilmesi ve genel saat hızının artırılması gibi faktörler yer alıyor. Google, ayrıca Trillium’un, ultra büyük katıştırmaları işlemek için özel bir hızlandırıcı olan SparseCore’a sahip olduğunu vurguluyor. Bu özellik, modellerin daha hızlı eğitilmesine ve düşük gecikme sürelerine olanak tanıyor. Trillium ayrıca, enerji tasarrufu sağlayarak çevre dostu bir yaklaşım sunuyor; örneğin, v5e’ye kıyasla %67 daha fazla enerji verimliliği sağlıyor.

Google’ın ana şirketi Alphabet CEO’su Sundar Pichai, sektördeki yapay zeka talebinin hızla arttığını belirterek, Google’ın bu talebe cevap verecek şekilde Trillium gibi yenilikçi donanımlar geliştirdiğini açıkladı. Bu yeni TPU’lar, özellikle yapay zeka veri merkezlerinde Nvidia’nın hakimiyetine bir alternatif sunuyor. Google’ın Trillium’u bulut müşterilerine sunma planı, bulut bilişim platformları aracılığıyla erişim sağlayarak sektördeki varlığını daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Google, Trillium’un yanı sıra geçtiğimiz ay tanıtılan Axion adlı ilk ARM tabanlı bulut işlemcisini de pazara sundu. Bu işlemci, Arm’ın Neoverse V2 CPU’sunu kullanarak %30’a varan daha iyi bir performans sunmayı hedefliyor. Bu adımlar, Google’ın yapay zeka ve bulut bilişim alanındaki liderliğini pekiştirmesi ve sektöre yön vermesi açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Google, yeni nesil yapay zeka TPU’su Trillium’u duyurdu

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz