Hindistan’ın keşif aracı Ay’ın peşinde: İlk görüntüler yayınlandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan’ın Chandrayaan-3 uzay keşif aracı, Ay’a başarılı bir şekilde yumuşak iniş yapmış ve Ay yüzeyinden görüntüler paylaşılmıştır. Bu görüntüler arasında tekerlekli keşif aracı Pragyaan’ın ay yüzeyindeki ilk hareket anı da bulunuyor. Pragyaan, Ay’ın kayalık bölgeleri ve kraterleri arasında hareket ederek görüntüleri toplayacak ve Ay yüzeyindeki mineral varlığını ve toprağın kimyasal bileşimini inceleyecektir. Uzay aracı aynı zamanda Ay yüzeyinde bulunan mineralleri belirlemeye çalışacak iki bilimsel aracı taşıyor.

Ayrıca, Pragyaan’ın “Shiv Shakti” adı verilen noktada Ay yüzeyine başarılı bir şekilde indiği ve “güney kutbundaki Ay sırlarını takip etmek” amacıyla hareket ettiği duyuruldu. Keşif aracının 12 metre hareket ettiği ve dönüş gerçekleştirdiği belirtilirken, bu hareketliliğin önemli bir başarı olduğu vurgulandı. Hindistan Uzay Araştırmaları Merkezi (ISRO), iniş aracı Vikram, Pragyaan keşif aracı ve gezici araçtaki deneylerin artık işlevsel olduğunu ve veri setlerinin yakında beklediğini açıkladı.

ISRO tarafından paylaşılan yeni görüntülerde Pragyaan’ın Ay’ın güney kutbundaki sırlarını keşfetmek için Shiv Shakti Noktası etrafında dolaştığı belirtiliyor. Bu gelişmeler, Hindistan’ın uzay keşif çalışmalarındaki önemli adımlardan biri olarak öne çıkıyor.

Paylaşılan videoda keşif aracı, kraterlerle dolu ay yüzeyinde hareket ederken ve iniş aracının yakınında tekerlek izlerini bırakırken görülmekte. Chandrayaan-3, Ay’ın güney kutbunda donmuş su ve değerli element rezervleri olabileceği düşünülen bölgelerde 14 gün boyunca görev yapacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hindistan’ın keşif aracı Ay’ın peşinde: İlk görüntüler yayınlandı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz