James Webb telekobu Whirlpool sarmal galaksisinin büyüleyici güzelliğini görüntüledi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

M51 veya NGC 5194 olarak da bilinen sarmal gökada, Dünya’dan 27 milyon ışıkyılı uzaklıkta olup James Webb Uzay Teleskobu’nun çekimiyle en yakın gökadayla çarpışırken görüntülendi.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) 29 Ağustos’ta yayınladığı bu yeni görüntü, sarmal gökadanın uzun sarmal kollarını canlı renk ve ayrıntılarla gösteriyor. Bunun en yakın komşusu cüce galaksi NGC 5195 ile kozmik birleşme olduğu düşünülüyor.

Whirlpool Galaksisi başka bir büyük galaksi yanından her geçtiğinde, ESA’nın yerçekimi krep benzeri disk içinde kayar. ESA’ya göre bu dalgalar, bir havuzdaki dalgalanmalar gibidir, yavaşça dışarı doğru yuvarlanır ve genişler.

Bu dalgalar Whirlpool Galaksisine benzersiz bir görünüm kazandırır ve dış sarmalların çok belirgin ve dikkat çekici olmasına yardımcı olur. ESA, sarmal galaksiye ait bu en son web görüntülerinin, FEAST (Gelişmekte Olan Galaksi Dışı Yıldız Kümeleri Hakkında Geri Bildirim) adı verilen bir dizi gözlemin parçası olduğunu ifade ediyor. FEAST, galaksimiz dışında yıldız oluşum etkileşimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor.

Burada gösterilen kompozit görüntü, Webb’in orta kızılötesi cihazından (MIRI) ve yakın kızılötesi kameradan (NIRcam) gelen verilerin maskelenmesi sonucunda oluşturuldu. Galaksiyi iki farklı spektrumda gözlemlemek, gökbilimcilerin daha derine inmesine ve bu eşsiz galaksiyi oluşturan malzemeye daha yakından bakmasına olanak tanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
James Webb telekobu Whirlpool sarmal galaksisinin büyüleyici güzelliğini görüntüledi

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz