Pedalları ve direksiyonu saklanabilen otomobiller mi geliyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Patently Apple, Apple’ın belki de katlanabilir girişlere sahip otonom bir otomobilin temelini oluşturan güncellenmiş bir patent başvurusuna dikkat çekti. Uzun süren otonom sürüş sırasında ihtiyaç duyulmadığında direksiyon simidi ve pedalların geri çekildiği veya görüş alanı dışına döndürülebildiği sürücüsüz bir otomobil düşünebilirsiniz. Kısa süre önce verilen patent Alexander Hitzinger’in buluşunu tanımlıyor. Hitzinger, 2019’da ayrılmadan önce neredeyse üç yıl boyunca Project Titan’ın ürün tasarımının başındaydı.

Patent, geleneksel yolcu araçları hakkında konuşurken, otonom sürüş sistemlerinin gelişimi ile beraber bazı değişikliklerin yapılmasının gerekeceğini belirtiyor ve bazı durumlarda bazı parçaların araç hareketi için gerekli olmayabileceğini vurguluyor. Bu yüzden parçaların istenildiğinde gizlenebildiği, istenildiğinde kullanılabilir hale getirilebildiği bir sistemin faydalı alabileceği belirtiliyor.

Bu patent ne kadar ilgi çekici olsa da Apple’ın, ne kadar uygulanabilir olduğuna bakmadan mühendislerinin hayal ettiği hemen her buluşun patentini alma eğiliminde olduğunu belirtmek gerekli. Başka bir deyişle, bu özelliğin yakın zamanda gün ışığına çıkmasını beklememekte fayda var.

Seviye 5 otonom sürüşün gerçeğe dönüştüğü bir noktaya ulaşsak bile, direksiyon simidi ve gaz pedalları gibi kontrollerin geri çekilebilir hale getirilmesi fikri muhtemelen çok uygulanabilir olmayacaktır. Böyle bir sistem, muhtemelen çok büyük bir avantaj sağlamadan gereksiz karmaşıklık (ve dolayısıyla maliyet) yaratacaktır ve herhangi bir hızlı müdahale gerektiren durumda sürücünün direksiyona ve pedallara ulaşmasını engelleyecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Pedalları ve direksiyonu saklanabilen otomobiller mi geliyor!

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz