Siri gelişiyor: Dudak okuyabilecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tescil müracaatı ilk olarak bu senenin Ocak ayında yapıldı ve hareket bilgilerinin bir kelime veya cümleyle eşleşip eşleşmediğini tanımlayan bir sistemi açıklıyor. Şemalar, “Hey Siri”, “geç” veya “sonraki şarkı” gibi kolay sesli komutlarla Siri’den ve kullanıcıların ağız kısımlarını tahlil eden bir algoritma sayesinde tüm bu girdilerin nasıl iyileştirilebileceğinden özellikle bahsediyor.

Tescil, ilk olarak Apple Insider tarafından belirtildiği üzere Siri gibi ses tanıma sistemlerinde apaçık meseleler olduğunu açıklıyor. Sesler, arka tasarı hengamesi sebebiyle bozulabilir ve devamlı olarak insanların seslerini izleyen öteki sensörler, oldukça fazla batarya ve operasyon eforu tüketir. Böyle bir sistem kesinlikle bir makinenin kamerasını kullanmaz. Bunun yerine, ses tanıma yazılımı, ağzı, boynu veya başı kaydolmak ve bu hareketlerden rastgele birinin insan konuşmasını işaret edip edemeyeceğini tanımlamak için telefonun hareket sensörlerinden birini kullanır.

Apple’ın tescilinde belirttiği gibi, bu sensörler mikrofona göre istenmeyen uyaranlarla bozulma ihtimalinin çok daha düşük olduğunu belirttiği bir ivmeölçer veya jiroskop olabilir. Tescil, bu cins bir hareket idrak etme teknolojisinin AirPod’lara nasıl entegre edilebileceğini veya hatta daha sonra bu bilgileri bir kullanıcının iPhone’una yollayacak olan “uslu gözlüklere” muğlak bir referansı kapsadığından dolayı, bu teknolojinin yalnızca bir telefonda kullanılması gerekli gözükmüyor. Dokümanda belirtilene göre makineler, ince surat adalelerini, titreşimleri veya kafa hareketlerine idrak edebilir. Apple’ın uslu gözlük gayeleri seneler evvel sonlandırılmış olsa da, işletmenin Vision Pro başlığı bu alanda dikkat çekici başka bir aday olabilir.

Apple’ın bu teknolojiyi asıllaştırmak için muhtemelen bir makine öğrenimi modeli geliştirmesi gerekecektir ve tescilde “ilk dil modeli” olarak belirtilen, misal bilgi setleri üzerinde eğitilmesi gerekecek bir modelden bahsediliyor.

Elbette Apple, kimileri öbürlerinden azıcık daha mucizevi olsa da, çok rakamda tescil müracaatında bulunuyor ve bunların çok büyük bir kısmı son mahsuller haline dönüşmüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Siri gelişiyor: Dudak okuyabilecek

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz