Ayaş Domatesi Tezgahlarda Yerini Almaya Hazırlanıyor!

Ayaş domatesi tezgahlarda yerini almaya hazırlanıyor!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara’nın Ayaş ilçesine özgü olan ve orada yetiştirilen domatesler, tezgahlarda yerini almaya hazırlanıyor. 

Türkiye’nin dört bir yanından alaka gören domatesler, bol sulu ata tohumundan üretiliyor. 

Kış hazırlığının bırakılmazı olan Ayaş domatesleri, olgunlaşarak
tezgahlarda görücüye çıkıyor. 

Ayaş domatesi almak isteyen alıcılar, Ayaş’a gelerek yol kenarındaki tarlalardan dalından koparıp pazarlık yapabiliyorlar.

Kendi bahçesinde yetiştirdiği mahsulleri yol kenarında satan Abdullah İlhan, “Çocukluğumdan beri bu işlerin içindeyim. Emekli olunca yeniden tarladaki işimizi devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu yılki hasatlarımız azıcık cılız. Fazla yağışlar her şeyi tamamladı. Bu ara gelen giden az, zira maliyetler yüksek olduğu için maliyetler azıcık yüksek. Vatandaşlar maliyetler için marketlerle aynı diyor. Oysa burası bir numaralı manav. Gelip icabında dolaysız bahçeden taze mülk alabiliyorlar” diye konuştu.

Ankara’dan ailesiyle kış hazırlığı için domates almaya Ayaş’a gelen Serkan Koca, “Tam kış süresince gerçekten domates aldığımızı varsayıyoruz. Gereksinim oldukça alıyoruz, domates diye yiyoruz ama asıl domates değiller. Bu bölgenin domatesi çok nitelikli, asıl domates yediğimizi kavrıyoruz. Genelde yaz aylarında bu bölgelere gelip alışveriş yaparız. Burada maliyetler makul oluyor. İnsanların durumlarını kavrıyorlar, destekçi oluyorlar. Mesela 5 lira yazıyor mahsule ama çok alacağım diyorsun ona göre de indirim yapıyorlar. Buraya gelip tarladan kendimiz topluyoruz. Tarladan seçiyoruz, istediğimizi alıyoruz. Domates olsun, biber olsun ve değişik mahsulleri tarlaya girip istediğiniz gibi seçin diyorlar” biçiminde konuştu.

Üniversite mezunu olmasına karşın Ayaş’ın cuma günleri kurulan pazarında tarlada yetiştirdikleri sebze ve meyveleri sattığını aktaran çiftçi Murat Keloğlan, “Ayaş domatesi, hem toprağı çok ehemmiyetli hem de abuhavanın ergonomik olması gerekiyor. Tohumu orijinal ata tohumudur. Salçası çok lezzetlidir, tadı ekşi olur. Salata yaparken limon sıkmaya gerek olmaz. Ayaş domatesleri daha yeni yeni çıkıyor. Hasat almaya 1 hafta, 10 gün evvel başladık. Ankara’da veya İstanbul’da Ayaş domatesi diye satılan domateslere inanmayın. Çanakkale, Bursa domatesi olabilir ama Ayaş’ta domates daha yeni çıkıyor. İlk mahsulü daha yeni buraya indirdik” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ayaş Domatesi Tezgahlarda Yerini Almaya Hazırlanıyor!

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz