Bülent Arınç: Özgür Özel benim kahramanımdır

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arınç, “Özgür Özel’i çok başarılı buluyorum ve onunla ilgili yaşadığım bir anı onu benim için kahraman yapmaya yetti” şeklinde konuştu.

Arınç, Özel’in siyasi hayatına dair verdiği örneklerle, onun uzun yıllar siyasette kalma kararlılığını ve başarısını vurguladı. “Özgür Özel, henüz iki yaşındayken ben Milli Selamet Partisi il başkanı iken Manisa’da idim. O, eczacılıktan sonra il başkanlığı, il başkan yardımcılığı gibi görevlerde bulundu ve milletvekili oldu. Birkaç kez seçilemedi ama siyaseti bırakmadı” diyerek Özel’in azimli tutumunu öne çıkardı.

Arınç, Özel ile ilgili anlattığı kişisel anısında, bir cenaze töreninde yaşanan bir olayı detaylandırdı. “15 Temmuz sonrası olağanüstü hal döneminde, eşimin amcasının oğlu, Manisa’da sağlık müdürüydü ve tutuklanmıştı. Cenazede, diğer siyasilerin ve yetkililerin katılmadığı bir ortamda, Özgür Özel olaya müdahil oldu ve tutuklu yakınımızın kelepçelerinin çözülmesi için çaba gösterdi. Bu durum, Özel’i benim gözümde kahraman yaptı” dedi.

Arınç, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Özgür Özel, jandarmayla tartıştı ve valiyi, başsavcıyı arayarak onlarla şiddetle münakaşa etti. ‘Yaptığınız ayıptır, bu çocuk babasının cenazesine gelmiş, niçin Allahu Ekber demesine izin vermiyorsunuz? Kaçacağından mı korkuyorsunuz?’ diyerek sonunda onun kelepçelerinin çözülmesini sağladı. Bu, herhangi bir AK Partili’nin olmadığı ve bana çok şey borçlu olanların bile korkarak gelmediği bir ortamda gerçekleşti.”

Yeni Anayasa tartışmalarını değerlendiren Arınç, yeni bir Anayasa’ya ihtiyaç olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“95’te Parlamento’ya girdim ve o zaman da yeni bir Anayasa yapma isteğimiz vardı. O günkü Anayasa’nın nasıl daha realist olabileceği konusunda bir şey hazırlandı. Mevcut Anayasa’yı revize etmek ve demokratik bir Anayasa hazırlamak iddiamız vardı. 99’da da belki yapıldı ama 2002’de dedik ki bir iddiamız var. 70-80 maddeli, çağdaş, demokratik, paylaşımcı, temel haklara önem veren bir Anayasa olacak. Sadece yemin maddesinde kaç tane ‘ve’ geçiyor. Daha öz olabilir. Diğerlerinde de akort bozuldu. 175 madde artı geçici maddeler var. Yeni Anayasa’ya gerçekten ihtiyaç var. 80 Darbesi’nin üzerinden kaç yıl geçti biz hala bu Anayasa ile yönetilmeye müstahak değiliz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bülent Arınç: Özgür Özel benim kahramanımdır

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz