TÜSİAD’dan Tekin’e Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli tepkisi: Gerçek beka meselesi olan eğitimde müfredat oldubittiye getirilmemeli

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜSİAD’ın yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına yakışır çağdaş bir eğitimin gerekliliklerini ne kadar karşıladığı kapsamlı şekilde tartışılmalıdır” ifadesine yer verildi. Dernek, müfredat taslağının eğitim paydaşlarının eleştirileri ve önerileri ışığında yeniden ele alınmasını önerdi.

Açıklamada, “Bilimi esas alan, farklılıklara duyarlı, çocukların ve gençlerin potansiyellerini özgürce gerçekleştirmesini ve dünya çapında üst düzey bilgi, beceri, yetkinliklere sahip olmasını sağlayan bir müfredat hedeflenmelidir” denilerek, eğitimde kalitenin artırılması gerektiği vurgulandı. TÜSİAD, müfredat değişikliğinin oldu bittiye getirilmemesi gerektiğini de belirtti.

TÜSİAD, müfredat hazırlık sürecine daha fazla zaman ayrılması ve farklı görüşlerden eğitim paydaşlarının sürece dahil edilmesi gerektiğini savunarak, “Gerçek beka meselesi olan eğitimde müfredat değişikliği oldu bittiye getirilmemelidir” ifadesini kullandı. Dernek, eğitimde bilimsel temeller üzerine kurulu, şeffaf ve katılımcı bir yaklaşımın benimsenmesinin önemine işaret etti.

Dernek ayrıca, eğitimdeki bu değişikliklerin sadece yurt içindeki paydaşlarla değil, uluslararası eğitim standartları ve uygulamaları ile de uyumlu olması gerektiğine dikkat çekti. Küresel eğitim trendleri ve yenilikçi öğretim metodolojileri göz önünde bulundurularak hazırlanan bir müfredatın, Türkiye’nin eğitimdeki global rekabetçiliğini artıracağına inanılıyor.

Bu süreçte, müfredatın hazırlanmasına katkıda bulunanlar arasında öğretmenler, akademisyenler, eğitim uzmanları ve sivil toplum kuruluşlarının yer alması gerektiği, farklı bakış açılarından gelen önerilerin dikkate alınarak daha kapsamlı ve etkili bir eğitim politikası geliştirilebileceği ifade edildi. TÜSİAD, bu tür bir yaklaşımın, toplumun tüm kesimlerinin eğitimdeki gelişmelerden en iyi şekilde yararlanmasını sağlayacağını belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TÜSİAD’dan Tekin’e Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli tepkisi: Gerçek beka meselesi olan eğitimde müfredat oldubittiye getirilmemeli

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz