Ulaştırma Bakanı İstanbullulara ‘Bugün İlk Defa’ diyerek müjdeyi verdi! Yeni rota için hat oluşturuldu mesafe kısaldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma Bakanı İstanbullulara ‘Bugün İlk Defa’ diyerek müjdeyi verdi! Yeni rota için hat oluşturuldu mesafe kısaldı- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, “Bugün ilk defa Sirkeci-Kazlıçeşme hattımızın test sürüşünü gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Test aşamalarından sonra hattı yıl sonuna kadar açmayı hedefliyoruz. Projemizin tamamlanmasıyla 2023-2053 yılları arasındaki ekonomik kazancı yaklaşık 800 milyon euro olacaktır” ifadelerini kullandı.

Bakanın diğer açıklamaları ise şu şekilde devam etti:

Bu projenin sadece bir raylı sistem değil, aynı zamanda yaya odaklı yeni nesil ulaşım projesi olduğuna işaret eden Uraloğlu, “Şehirlerde toplu taşımanın ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine dair genel konsepti oluşturuyoruz ve bunun gelişmesine çok önem veriyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projemiz de bunun en güzel örneklerinden biridir.” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistem hattında sefer süresinin ortalama 20-25 dakika arasında olmasını öngördüklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Şu anda projede yüzde 90’ın üzerinde fiziki ilerleme kaydettik. Tüm altyapı imalatlarını tamamladık. İstasyonlarda inşaat işlerini bitirdik, elektrik ve mekanik işlere devam ediyoruz. 26 adet sanat yapısındaki çalışmaları da tamamladık. Ana güzergahtaki demir yolu ve elektrifikasyon imalatlarını da bitirdik. Projede kullandığımız sinyalizasyon sistemi yerli ve millidir. Bisiklet-yürüme yolu imalatları ve peyzaj işlerimiz de devam ediyor. Bugün de ilk defa Sirkeci-Kazlıçeşme hattımızın test sürüşünü gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Test aşamalarından sonra hattı yıl sonuna kadar açmayı hedefliyoruz. Projemizin tamamlanmasıyla 2023-2053 yılları arasındaki ekonomik kazancı yaklaşık 800 milyon avro olacaktır.”

“İSTANBUL’UN ULAŞIM VE İLETİŞİM ALTYAPISINA YAKLAŞIK 666 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK”

Bakan Uraloğlu, dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul’da “hizmet ve eser fırtınası” estirmeye devam ettiklerini vurguladı.

Son 21 yıl içerisinde Bakanlık olarak İstanbul’un ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 666 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten Uraloğlu, “Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara ile İstanbul-İzmir Otoyolu gibi dev ulaşım yatırımları ile İstanbul’un ulaşım ağını her modda üst seviyeye çıkardık.” dedi.

Özellikle Marmaray projesinin Türkiye’nin son yıllarda ortaya koyduğu proaktif politikanın ve küresel vizyonun en önemli göstergesi ve somut adımlarından biri olduğunu vurgulayan Uraloğlu, “Doğu Asya’dan Batı Avrupa’ya, Pekin’den Londra’ya kesintisiz ulaşım sağlayan bu projemiz Modern İpek Demiryolu’nun en önemli parçasını oluşturdu. Cennet mekan Fatih Sultan Mehmet Han ve askerleri gemileri karadan yürütmüştü, bizler de tren setlerini, denizin altından geçirdik.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ulaştırma Bakanı İstanbullulara ‘Bugün İlk Defa’ diyerek müjdeyi verdi! Yeni rota için hat oluşturuldu mesafe kısaldı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz