Ünlü şarkıcıdan büyük sürpriz: Dünyaevine girdi! Sosyal medyada duyurdu, takipçileri şaştı kaldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Medyatava’da yer alan habere göre, Yasemin Mori, mutlu gününden paylaştığı fotoğrafına, “Emre Irmak & Yasemin Mori Irmak. Hayat biz planlar yaparken başınıza gelenlerdir…” notunu düştü.

1982 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ailesinin işi gereği 6 yaşındayken Ankara’ya yerleşti. Yasemin Mori’nin gerçek adı Yasemin Aygün Savgı’dır.

Rumeli’den göç eden Bulgaristan Türklerinden olan akrabalarından anneannesi ve teyzesinin sevgi sözcüğü olarak kullandıkları ‘kız’ anlamına gelen, okul senelerinde de Jim Morrison’a olan bağıyla sağlamlaşan takma ismi ‘Mori’yi sahne soyadı olarak kllandı. İkinci albüm süreci sırasındaki röportajlarında da, Memento Mori’nin ikinci kelimesinden ilham aldığını açıkladı.

Müziğe düşkünlüğü, çok iyi birer dinleyici olarak tanımladığı babası ve ablası sayesinde başladı. Babası, onu klasik müzikte ustalaştırırken, ablası da rock ve cazı öğretti.

Müzikle esas tanışmasını Queen’i dinlediği gün olarak anlatan Yasemin Mori, şunları söyledi:

“İlgimi daha çok rock müzik çekiyordu. Ama Queen’in Bohemian in Rapsody şarkısını dinledikten sonra rocktan öte müzikler olduğunu anladım. O zaman henüz ilkokulda olduğumdan bu şarkıların sözlerini de anlamıyordum. Belki de bu yüzden hep müzik ve vokal üzerinde yoğunlaştım.”

Yasemin Mori, sonraki yıllarda babasının aldığı küçük bir orgla, dinlediklerini kendi kendine çalmaya başladı. Gitar çalan ablası ona yardım etti. Zamanla besteler yapmaya başladı. Hiçbir enstrümanda uzmanlaşamadı. O sadece çılgınca şarkı söylemek, besteler yapmak ve söz yazmak istiyordu.

Lisede müzik gruplarına katıldı ama cover yapanları değil, kendi tarzı ve şarkıları olanları seçti. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünde okudu. Ama bitirme projesi bile müzik üzerineydi. Kendisine ait bir besteden yola çıkıp konusunu hazırladı ve fon müziği olarak bunu kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ünlü şarkıcıdan büyük sürpriz: Dünyaevine girdi! Sosyal medyada duyurdu, takipçileri şaştı kaldı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz