Bakan Özhaseki’den ‘kentsel dönüşüm’ açıklaması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolu coğrafyasının dünyanın en daha önceki mesken yerlerinden biri olduğunu ifade eden Özhaseki, cennet gibi bir vatan olan bu coğrafyanın bir zelzele bölgesi olmasının ise en büyük dezavantajı oluşturduğuna dikkati çekti. Özhaseki, şunları söyledi:

“Himalayalar’dan başlayarak Alpler’e doğru uzanan gizeme dağlar içerisinde en tehlikeli 5 ülkeden birisi Türkiye olarak geçiyor. ‘Türkiye bir zelzele ülkesidir’ diye anekdot düşülüyor. Şu anda birinci ve ikinci derecede zelzele bölgesinde bulunan bizim bölgelerimizin oranı yüzde 66. Bu yüzde 66’lık kısımda yaşayanların popülasyonu ise yüzde 71. Başka Bir Deyişle her an zelzele olabilecek miktarda bir güçlüğü olan coğrafyada popülasyonumuzun yüzde 70’inden fazla insan yaşıyor. Son asır içerisinde ana karamızda alana gelen 6 ve üzerinde şiddetteki zelzele rakamı 60. Neredeyse bir veya iki yılda bir kesinlikle bir zelzele oluyor 6-7 şiddetinde. Toprağa verdiğimiz canlarımızın rakamı 130 bin. Bu işin mali zararını hiç düşünmeyin. 100 milyarlarca dolar. O kadar büyük bir bela var karşımızda. Böyle olunca bizim bir an evvel kentsel değişim yapmamız gerekli. Bir an evvel sıhhatli evlerimize çıkmamız gerekli. Bir an evvel yapı stokumuzu yenilememiz gerekli. Bunu bir an evvel yaparsak emniyetli bir durumda konutlarımızda otururuz.”

Vatandaşların bu evlerde rahatça oturabileceklerini söyleyen Özhaseki, “Kendinizi dışarı atmayın lütfen ama değişik daha önceki yapılanlarla alakalı natürel ki kimseye bir şey diyemem. O surattan bizim bir an evvel kentsel değişime Türkiye’yi hazırlamamız ve tamamlamamız icap ediyor.” dedi.

Bakan Özhaseki ve şehir protokolü, konuşmaların ardından hak sahiplerinden bir kısmına konutlarının anahtarlarını teslim etti.

Özhaseki, daha sonra misal daireyi dolaşarak yetkililerden bilgi aldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Özhaseki’den ‘kentsel dönüşüm’ açıklaması

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz