1. Haberler
  2. Siyaset
  3. CHP Grup Başkanı Özgür Özel: Yeni bir örgüt mimarisine ihtiyaç var

CHP Grup Başkanı Özgür Özel: Yeni bir örgüt mimarisine ihtiyaç var

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tercih sonrası “başkalaşım” çağrılarının yapıldığı CHP’de bir tarafta liderlik için adaylar öbür tarafta program ve anayasa farklılığı tartışılıyor. İsmi genel başkanlık için geçen CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in istifa edip Anadolu turuna çıkacağı iddia edildi. Meclis’te bir grup gazetecinin suallerini cevaplayan Özel, istifa edeceği güzergahında haberlerin doğru olmadığını söyledi, bu mevzunun kendi tasarrufu dışında tartışılmasını iyi maksatlı bulmadığını kaydoldu.

Genel başkan adaylığı ile alakalı suallere daha evvel “Mesullük almaktan kaçmayacağım” güzergahında açıklamalarını anımsatarak cevap veren Özel aynı noktada olduğunu kaydoldu. Birileri söylüyor diye istifa edip Anadolu turuna çıkma gibi bir gidişat olmadığını ifade eden Özel, “Bunu yapacaksam benden dinlerler. Birileri söylüyor diye ve kolaylaştırarak ve indirgeyici bir kavrayışla onların söylediği zamana ve zemine mahkum olmadan çok daha güçlü ve çok daha Türkiye’ye umut verecek biçimde yapabiliriz. Bu da bir bireyin değil bir kavrayışın harekete geçmesi ile muhtemel. Adaylığa karar verdiğimde bunu evvel ailemle sonra genel başkanla paylaşacağım. Genel başkanla bunu paylaştığımda nasıl düşünüyorum onu söyleyeceğim, genel başkanın da nasıl düşündüğünü bilmek isteyeceğim” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu milletvekili olmadığı için Grup Başkanı seçildiğini anımsatan Özel, “Aramızda bir gerilim, çatışma alanı yok. Hem Merkez Yönetim Kurulu hem genel başkan hem de grup arasındaki geçimi gayet iyi sağlıyoruz. Genel başkandan bana bu mevzuyla alakalı bir şey söylenmedi. Böyle bir şey söyleyeceğini de beklemiyorum. Bizim grup başkanlığını yapışla alakalı yarattığımız rastgele bir kasvet yok” dedi.

Kurultayın yerel tercihlerden evvel yapılması gerektiği görüşünü yineleyen Özel, partinin kongre yapmadan yerel tercihlere gitmesinin seçmenin içinde bulunduğu ruh hali düşünüldüğünde sıhhatli olmayacağını söyledi.

“Başkalaşım isteği seçmende var, teşkilatta yok” güzergahında değerlendirmeleri yalanlayan Özel, “Teşkilatın seçmenden kopuk olduğu hipotezi teşkilata hakaret. Bunu kabul etmek teşkilatı küçümsemek olur. Dışarıda başka bir tansiyon var, teşkilatımız bunu sezmiyorsa kabul etmem. O sebeple seçmen, bize gönül verenler neyi söylüyorsa bunu teşkilat da, biz de dinliyoruz. Hepimizin dinlemesi gerekli” dedi.

Dikkatli biçimde süreci takip ettiğini kaydolan Özel müzakereyi şahıs ya da bireylere indirgememek gerektiğini söyledi, genel merkezin başlattığı anayasa ve program farklılığı çalışmalarını değerlendirdi. Özel, “Yalnızca genel başkanı, Merkez Yönetim Kurulu’yı tartışarak yapmamak gerekli. Ama anayasaya da indirgememek gerekli. Biz anayasa çalışıyoruz, çok hoş olacak! Mevcut anayasanın nasıl uygulandığını da konuşmak gerekli” dedi.

Özel parti programının yenilenmesiyle alakalı da, “Program sorununa azıcık daha kapsamlı bakmak gerekiyor. İçinde bulunduğumuz politik konjonktür, dünyanın içinde bulunduğu konjonktürü, çağın gereklerini gören bir çalışma olmalı. Yeni lafların, duruşun, lüzumların daha net ifade edildiği ve partinin kiminle bağlantı kurduğunu bilen bir programa gereksinim var. Partinin köklerini, tarihini, mesullüklerini inkar etmeyen ama yeni kuşak seçmenle de sıhhatli ve tesirli bağlantı kurabilen metinler çıkarmak gerekli. Mevcut metinleri sadeleştirmek, bunun üzerine görüş toplamak yerine daha interaktif, gençlerle, bayanlarla, teşkilatlarla, parti dışı politikayla da konuşan, ama kendisini de doğru tarif eden bir programa gereksinim var. Dünyaya misal olacak bir başkalaşım mutasyon için iddialı olmak da gerekiyor. Ama bunun için de dünyayla da etkileşim kurabiliyor olmak gerekli. Bu tip hazırlıkları önem veriyorum” değerlendirmesinde bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP Grup Başkanı Özgür Özel: Yeni bir örgüt mimarisine ihtiyaç var
Yorum Yap

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz