Dışişleri Bakanlığı’ndan KKTC’deki Pile-Yiğitler yolu gerilimine kınama

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakanlık, BM Barış Eforu’nün KKTC topraklarında Bataryaya-Mertler yolunun üretimine müdahalesine ait yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Birleşmiş Milletler Barış Eforu askerlerince, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dominantlık alanındaki topraklarda inşa edilen Bataryaya-Mertler yolunu yasaklamak emeliyle dün hakikatleştirilen fiziki müdahaleyi kabul edilmez buluyor ve şiddetle ayıplıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

KKTC Dışişleri Bakanlığının mevzu hakkındaki açıklamasının ve KKTC makamlarının haklı tepkisinin tümüyle desteklendiği kaydolunan açıklamada, Bataryaya köyündeki KKTC vatandaşlarının kendi vatan topraklarına doğrudan erişimini basitleştirmeyi hedefleyen “beşeri bir proje” olan Bataryaya-Mertler yoluna ait BM tarafından sergilenen davranış ve ardından BM’nin açıklamalarının “Barış Eforu’nün İsme’da ortaya koymakla mükellef olduğu tarafsız davranışla bağdaşmadığı” vurgulandı.

BM Barış Eforu’nün bir yandan “suhuletle” başlayan yol üretim projesi bağlamında gerginliğin tırmanmasında büyük rol oynadığı, öbür yandan sahada yaşanan olaylarda kendini mağdur gibi ibraz ettiğinin ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydolundu:

“Esasen, BM Barış Eforu’nden beklenen, İsme’da yaşanan beşeri lüzumların çözümüne katkı vermesidir. Buna karşın BM’nin, senelerdir GKRY’nin Ara Bölge’deki oldu bittilerine göz yumarken Kıbrıs Türklerinin haklı beşeri lüzumlarının karşılanmasını yasaklaması açıklama edilecek bir davranış değildir. Bu gidişat, BM’nin İsme’daki iki tarafa denk yanaşmak ve ihtilaflara çözüm bulmak gibi temel vazife ve işlevlerini yerine getirmediğini sarihçe ortaya koymaktadır.”

Açıklamada, BM’nin ve BM Barış Eforu’nün yaşanan hadiselerin ardından, KKTC makamlarının ve milletinin güvenini tamamıyla yitirmemek için gelecek yarıyılda yoğun mücadele tüketmesi gerektiği belirtilirken “Garantör bir Devlet olarak, BM Barış Eforu’nü, Kıbrıs’ta takribî 60 yıldır sürdürmekte olduğu misyona gölge düşürecek eylem ve söylemlerden sakınmaya, Kıbrıs’taki iki tarafa denk muamelede bulunmaya ve KKTC’nin dominantlığına ve toprak tamlığına saygı göstermeye davet ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

BM Barış Eforu askerleri, Bataryaya-Mertler Yolu Projesi’ni yasaklamak üzere sabah saatlerinden itibaren projenin başlanacağı alana beton bloklar yerleştirmişti.

Türk tarafının yetkililerini ve yol üretim taşıtlarını yasaklamak isteyen BM Barış Eforu askerleri, ayrıca taşıtlarını KKTC topraklarına park etmişti.

KKTC güvenlik eforları ise BM’ye ait vasıtaları bölgeden dozer dayanağıyla kaldırmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dışişleri Bakanlığı’ndan KKTC’deki Pile-Yiğitler yolu gerilimine kınama

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz